top of page

Diş Kayıpları

dis kayıpları

Ağız sağlığı tüm vücudumuzun sağlığını etkilemektedir. Gıdalarımızı düzgün ve dengeli bir şekilde alamazsak, günlük vitamin ve mineralleri yeterli bir şekilde alamazsak hastalıklar kaçınılmaz olacaktır. Yeri geldiğinde bir tek dişinizdeki basit bir dişeti rahatsızlığı bile tüm gıda tüketiminizi sıkıntıya sokabilmektedir. O yüzden bir tek diş bile bizim için önemlidir.

Bazı durumlarda dişlerimizle ilgili önüne geçemediğimiz rahatsızlıklar yaşarız ve bu yüzden dişlerimizi kaybedebiliriz. Eksik dişin olması, gıda tüketimi ve ağız çene hareketlerinin kötü yönde değişmesi anlamına gelir. Bu yüzden eksik dişin tamamlanması ve ağız sağlığı ve çiğneme dengesinin tekrardan düzeltilmesi gerekir. 

Eksik diş boşluğunun çevresindeki dişler eğer temiz ve sağlamsa, günümüzde eksik dişin tamamlanması için hastalarımıza sunduğumuz ilk seçenek implant ve üzerine yapılacak zirkonyum porselen kaplama olmaktadır.

Alternatif olarak eksik diş boşluğunun önündeki ve arkasındaki dişlerin ufaltılarak üzerlerine kaplama yapılması ve bu kaplamalara bağlı olarak eksik dişi tamamlayan 3 üyeli porselen köprü ile bir çözüm üretmemiz gerekmektedir. Ancak daha önceden herhangi bir tedavi görmemiş, temiz ve sağlıklı bir dişin ufaltılarak kaplama yapılması, ilgili dişin belirli bir süre sonunda başka sıkıntılarının oluşmasına yol açabilmektedir. Hatta ilerleyen yıllarda kaplama altındaki bu dişleri kaybedebilmekteyiz.

Bu yüzden diş eksiklikleri için şu yorumları yapabiliriz.

  • Eğer diş kaybı yeni yaşanmışsa ve kaybedilen dişin çevresindeki dişler temiz ve sağlıklı ise eksik dişi tamamlamak için ilk önerimiz kemik içi implant uygulaması olacaktır.

  • Eğer kaybedilen dişin çevresindeki dişlerde halihazırda problemler var ve bu dişleri zaten kaplama yapmayı düşünüyorsak, o zaman bu boşluğu köprü ile tedavi etmek daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

  • Eğer kaybedilen dişin boşluğu zaten daha önceden yapılan bir köprü ile tedavi edilmişse ve köprü ayağı olarak kullanılan dişler hala dayanak olabilecekse eskimiş köprünün çıkartılarak yenisinin yapılması yine daha mantıklı bir seçenek olacaktır. 

bottom of page