top of page
White File Folders

Çene Eklem Rahatsızlıkları

Yemek Yerken Sesler Mi Duyuyorsunuz?

 

Vücudumuzda en çok kullandığımız organlarımızdan biri olan çene eklemimiz binlerce yıldır insan ihtiyacına göre şekillenmiş çok özel bir sistemdir. Modern hayatımızda karşılaştığımız stres, iletişimin geçmişe göre daha yoğun olması, cep telefonlarının hayatımızın bir parçası haline gelmesi çene eklemimize gereksiz bir çok yük vermektedir. Gereksiz yükler bu çok özel eklem sistemimizi zorlamakta ve buna bağlı olarak toplumda her geçen gün çene eklemi rahatsızlığı yaşayanların sayısında artışa yol açmaktadır. 

Eklem tedavileri ne yazık ki göründüğü kadar kolay değildir. Basit müdahalelerle çok başarılı sonuçlar alınabilse de tedavi sürecinin uzaması ve problemin tekrar edebilir olması hastaları ve hekimleri zorlamaktadır. 

İlerlemiş vakalarda cerrahi girişimler ile sonuçlar alınabilmektedir. Ancak bu yöntemlerin alanında bilgili ve tecrübeli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Çene eklemi (temporomandibular eklem) rahatsızlıklarının temelinde, eklem içerisinde bulunan kıkırdak dokunun (eklem diski, menisküs) gevşemesi ve çene hareketleri esnasında yuvasını terk etmesi yatmaktadır. İnsanların neredeyse tamamı, hayatının belirli bir döneminde eklem rahatsızlığı yaşamıştır veya yaşayacaktır. Bunun kalıcı ve kronik bir rahatsızlık haline geçmesini engellemek ve şikayetlerin azaltılmasına yönelik çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

Eklem diskinin pozisyon değişikliğine ve gevşeklik durumuna göre insanlarda yarattığı şikayetler farklı farklı olabilmektedir. Kimisinde çene hareketleri sırasında hafif klik ve/veya plop seslerine yol açarken, kimisinde diğer insanların bile duyabileceği şiddetli seslere yol açabilmektedir. Yine eklem diskinin kaçtığı yere göre ağız açmada zorlanma, ağız açmak için çenenin farklı pozisyona getirilmesi ve bazen ağız açıklığında kısıtlanmaya rastlayabilmekteyiz. Bu tarz belirtilerin hastada şikayet yaratıp bir uzmana ulaşması genellikle hastanın ağrı duyması, çene hareketlerinde kısıtlılığa bağlı yemek yemede zorlanması veya hareket esnasında duyulan sesin sosyal yaşantısını etkilemesi sonucunda gerçekleşir.

 

Bu tarz şikayetler ile çene cerrahisine başvuran hastanın klinik ve radyolojik muayeneleri yapıldıktan sonra gerekli durumlarda MRI (magnetik rezonans görüntüleme) istenebilmektedir. Muayene sonucunda hastalarımıza eklem rahatsızlıklarında uygulayabildiğimiz tedavi seçeneklerinden en uygununu seçmeye çalışırız. 

Eklem rahatsızlıklarında uyguladığımız tedavi seçeneklerinden bazıları şunlardır:

cene eklem rahatsızlıkları
bottom of page