top of page
Okluzal Plaklar
okluzal plak

Nasıl ki vücudumuzun herhangi bir eklem bölgesinde gelişen burkulma tarzı yaralanmalarda ilgili bölgeyi daha az kullanmaya  ve en rahat pozisyonda tutmaya çalışırız (mesela bileğimize bandaj sarar veya atel takarız). Çene eklemimizde gelişen bu tarz rahatsızlıklarda da yine benzer yaklaşımla çene eklemimizi daha az kullanmaya çalışmalı ve çene eklemimizi en rahat pozisyonda konumlandırmaya çalışmalıyız.

Günlük hayatın işleyişinde çok farkında değiliz ancak çene eklemlerimizi aslında çok fazla kullanmaktayız. Yemek yerken, yutkunurken, konuşurken sürekli çenelerimizi hareket ettiririz. Özellikle son yüzyılda insanlar sosyalleşmeye daha çok zaman ayırmaktalar. Teknolojinin gelişmesi ve sosyal hayatta geçirilen sürenin artmasıyla insanlar arası iletişim ve diyalog sürelerinde artış gözlenmektedir. Bunun yanında toplum hayatının dinamikleri ile birlikte bir çok kişide strese bağlı çeşitli rahatsızlıklar görülemeye başlandı. Bunların arasında strese bağlı diş sıkma ve gıcırdatma da bulunmaktadır.

Tüm bunları göz önüne aldığımız zaman eklem rahatsızlığı olan bir kişiye tavsiye ettiğimiz ilk uygulama çene eklemini rahatlatmaya yönelik yapılan okluzal plak uygulamalarıdır. Okluzal plaklardan kabaca bahsedecek olursak, ya alt ya da üst çene dişlerinin üzerine yerleştirilen, boksörlerin dişlerinin üzerine taktıkları koruyuculara benzeyen, şeffaf ve sert bir malzemeden üretilmiş bir apareydir.

Okluzal plaklar, kullanım amacına göre çeşitli şekilde olabilirler ve farklı sürelerde kullandırılabilirler. Ancak eklem rahatsızlıklarında kullandırdığımız plaklar, özel bir durum olmadıkça, sert bir malzemeden üretilmelidir. 

bottom of page