top of page

Fizik Tedavi

fiziktedavi

Eklem rahatsızlıklarında, özellikle çene açıp kapayıcı kas sisteminde ve bu kasların tendonlarında aşırı yüklenme ve yorulmaya bağlı kas ağrıları başlayabilir. 

Eklem rahatsızlıklarının ana etkenlerinden birisi de strese bağlı diş sıkma, gıcırdatma gibi gün içinde ya da gece uyku sırasında yapılan kötü alışkanlıklardır. Özellikle uyku esnasında yapılan sıkma ve gıcırdatma, çiğneme kaslarında aşırı yorulmaya ve spazmlara yol açabilir. Bunun neticesinde yine kas ağrıları ve kas içerisinde tetikleyici odaklar gelişebilir.

Hastalarımızın muayenesi sonucunda çiğneme ve eklem hareketini sağlayan kas sisteminde aşırı yüklenmeye bağlı bir sorun tespit ettiğimizde, öncelikli olarak bu kas sisteminin rahatlatılması gerekmektedir. Fizik tedavi uzmanları tarafından önerilen, çiğneme kaslarına yönelik çeşitli rahatlatıcı egzersizler vardır. Bunun yanında kasılmaların daha hızlı toparlanmasını sağlamak için sıcak uygulaması da yine tercih ettiğimiz bir başka fizik tedavi yöntemidir.

Aynı nedenlerle, yani kaslara gelen yükleri azaltmak amacıyla, hastalarımızın günlük gıda tüketimini de değiştirmek gerekebilmektedir. Kaslara gelen yükü azaltmak için şikayetler ve rahatsızlık belirtileri geçinceye kadar yumuşak gıda ve küçük lokmalar tüketilmeli, uzun süren çene hareketlerine yol açacak işlerde ve uygulamalarda bulunulmamalıdır. Gerekirse çalıştığı işe ara vermeli, gerekirse bu rahatsızlığından dolayı rapor almalıdır.

 

bottom of page